مراحل و اصول اولیه در چاپ چیست؟


متدهای گوناگون چاپ
متدهای گوناگون چاپ

چاپ به معنای واقعی کلمه به معنای ارسال اطلاعات از پیش تعریف شده از جمله متن ، حروف ، اعداد ، تصاویر و نمادها روی یک پس زمینه است. به عبارت ساده ، چاپ با فشار دادن یک شی بر روی سطح دیگر انجام می شود.

امروزه با رشد محصولات و کالاهای مختلف ، نیاز به اسناد چاپی در زمینه های مختلف مانند تجارت ، صنعت و زمینه های فرهنگی افزایش یافته است و با وجود فناوری های جدید ، همچنان به عنوان یکی از عناصر مهم در مبادله و انتقال از آنها استفاده می شود.

حالا ، زمانیکه صحبت از چاپ و چاپخانه می شود، اولین چیزی که به عنوان یک استناد چاپی به ذهن می رسد یک کتاب یا مجله است. اما امروزه دنیای چاپ و مستندات آن دستخوش تغییرات گسترده ای شده است که از کاغذهایی مانند کتاب و مجلات فراتر رفته و به اشکال مختلف مانند کارت ویزیت ، کاتالوگ ، ست اداری ، بروشور ، ظروف مختلف شیشه ای تبدیل شده است. ، پارچه ، اشیای پلاستیکی و هزاران شی دیگر در دسترس همگان است. هر یک از این موارد بسته به جنس ، شکل ، نحوه استفاده می توانند تأثیر خاص و متفاوتی داشته باشند.

علیرغم توسعه صنعت تبلیغات مجازی و آنلاین ، هنوز هم چاپ جایگاه خود را در این زمینه در بین عموم مردم و اسناد چاپی متعدد مانند انواع کارت ، کاتالوگ ، ست اداری ، لوازم التحریر ، بروشور ، برچسب، چاپ بنر، حفظ می کند. بنابراین ، چاپ یکی از مهمترین عناصر صنعت تبلیغات است و آگاهی از انواع چاپ و روشهای مختلف بسته به نوع استفاده می تواند بسیار مهم باشد.

چاپ و فعالیتهای مرتبط نه تنها یک صنعت ، بلکه نوعی هنر محسوب می شود. بنابراین ، دقت و کنترل همه چیز از طراحی تا چاپ نکات کلیدی هستند که ما را به نتیجه دلخواه می رسانند.

در این مقاله انواع چاپ و روش های مختلف آن را را بررسی می کنیم.

انواع چاپ:

به طور کلی انواع چاپ را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

1- چاپ مستقیم

2- چاپ غیر مستقیم

3- چاپ بدون تماس

1- چاپ مستقیم


یووی مستقیم
یووی مستقیم

در این روش سطحی که عملیات چاپ روی آن انجام می شود در تماس مستقیم با فرم چاپ است.

روش هایی که این نوع چاپ در آنها اعمال می شود عبارتند از: نایلوپرینت، لترپرس، چاپ روی صفحه ، باتیک، هلیوگراور، طلا ، فلکسوگرافی.

ایجاد قالب قدیمی ترین روش چاپ در نوع خود بوده است و چاپ تمبر در فروشگاه ها و سازمان های مختلف نمونه های رایج این چاپ است.

2- چاپ غیر مستقیم


چاپ غیر مستقیم افست
چاپ غیر مستقیم افست

با استفاده از این روش چاپ ، سطحی که باید چاپ شود با فرم چاپ در تماس غیر مستقیم است. برای انجام این کار ، طرح اولیه ابتدا به یک لایه بی رنگ و در نهایت از آن لایه به سطح نهایی مانند کاغذ منتقل می شود.

چاپ افست یکی از شناخته شده ترین نمونه های این روش چاپ است. در این حالت، همانطور که در بالا ذکر شد ، رابط چاپ (روی) تصویر و محتوای اولیه مورد نظر را به لاستیک منتقل می کند ، پس از آن اثر نهایی لاستیک به سطح مورد نظر اعمال می شود.

3- چاپ بدون تماس

با این روش ، چاپ از طریق تماس انجام نمی شود ، بلکه پودر یا جوهر به صورت کاملاً مجزا بر روی سطح چاپ مورد نظر اسپری می شود. چاپگرهایی که از این روش چاپ استفاده می کنند شامل چاپگرهای لیزری جوهر افشان و دستگاه های فتوکپی هستند.

در همین حال، چاپخانه خانه طراحان سام به عنوان مجموعه ای برجسته در زمینه چاپ و طراحی قادر است با استفاده از به روزترین روشهای چاپ و با حضور متخصصان مجرب، خدمات چاپ با بالاترین کیفیت را به مشتریان خود در سراسر ایران ارائه دهد.

مقالات مرتبط