فاصله معنادار چاپ کتاب با چاپ دیجیتال

 

 

جلال ذکایی رئیس نمایشگاه «چاپ دیجیتال و نشر رومیزی» از واگذاری تمام غرفه های این نمایشگاه به فعالان چاپ خبر داد و گفت: نمایشگاه در فضایی به وسعت 1500 متر برگزار می شود،  این دوره نمایشگاه به صورت مشترک با مرکز علمی کاربردی شماره 5 (دانشکده چاپ) برگزار می شود. 

وی ادامه داد: نمایشگاه خرداد ماه در هتل المپیک برگزار می شود، در خلال برگزاری نمایشگاه کلاس های آموزشی چاپ دیجیتال را نیز برگزار خواهیم کرد. هم چنین در نظر داریم این دوره نمایشگاه را از طریق اطلاع رسانی شهری و تبلیغات صدا و سیما بیشتر در میان صنف چاپ جا بیاندازیم. 

ذکایی با بیان این مطلب که محور دوره های آموزشی این دوره چاپ دیجیتال است، گفت: ما سعی کردیم در کارگاه های آموزشی مباحث کاربردی را مطرح کنیم، بحث های عملی و کاربردی مثل بحث مدیریت حوزه چاپ دیجیتال و... مورد تاکید قرار گرفته اند. 

وی ادامه داد: اساسا نمایشگاه چاپ دیجیتال صنعت چاپ را با چاپ دیجیتال آشنا می کند، کسانی که می خواهند وارد چاپ دیجیتال شوند و یا اینکه چاپ سنتی دارند و می خواهد به آن چاپ دیجیتال را اضافه کنند، می توانند در دوره های آمورشی شرکت کرده و به منظور خود برسند. 

ذکایی با اشاره به وضعیت چاپ دیجیتال در کشور ما گفت: اکنون در چاپ دیجیتال دستگاه های مختلفی وارد کشور شده و استفاده شده است، ما در حوزه چاپ پا به پای سایر کشورها در حال حرکت هستیم، البته با این تفاوت که به دلایلی از جمله تحریم نوع دستگاه های ما دستگاه های جنوب شرقی آسیا و چین است، بنابراین کیفیت مطلوب را ندارد. متاسفانه ما از دستگاههای اروپایی کمتر توانستیم استفاده کنیم. 

وی ادامه داد: هم به جهت گران بودن دستگاه و هم مواد مصرفی و تحریم ها صنعت چاپ ما اندکی از دنیا عقب مانده است. البته در فضای چاپ باز خیلی دور نیستیم، اما در زمینه چاپ کتاب و ورقی هنوز فاصله فاصله معناداری است. در چاپ روی کاغذ و مقوا تجهیزات بسیار پیشرفته و با کیفیت بالا در دنیا عرضه می شود که حتی یک نمونه از این دستگاه ها را در کشور نداشته و نداریم. این هم دلیلی مشخص دارد. 

وی در پاسخ به این پرسش که اتحادیه های چاپ چه میزان در پیشبرد چاپ دیجیتال در کشور موفق عمل می کنند، گفت: متاسفانه اتحادیه ها به شدت درگیر بحث های داخلی خود هستند، اساسا تفکر اینکه به این سمت ها حرکت کنند، دیده نمی شود. نه توان دانشی را دارند و نه انگیزه ای برای کسب این دانش دارند. 

ذکایی گفت: کما اینکه در نمایشگاه چاپ و بسته بندی هیچ کدام از واردگنندگان و ارائه کنندگان چاپ دیجیتال حضور ندارد این نشان می دهد دوستان هنوز نتوانسته اند به این حوزه برسند و کسانیکه در حوزه چاپ دیحیتال فعال هستند، ترجیحشان این است که در نمایشگاه تبلیغات شرکت کنند. اگر این را به عنوان یک مصداق عملی و عینی بخواهیم در نظر بگیریم از  دوستان انتظاری نیست. 

منبع: تسنیم

دیدگاه


Security code
تصویر دیگر

Google Analytics Alternative