اصول مهم در طراحی بروشور

 

طراحی بروشور

 

بروشور یا کالانما یک ابزار مهم تبلیغاتی است که برای ‏ارائه توضیحات کامل درباره جزئیات و ویژگی‌های یک محصول، كاربرد كلی كالاها و نحوه استفاده از آن و دعوت برای بازدید از مکانی خاص به کار می‎‌رود و در مکان‌های مختلف مانند فروشگاه‌ها، سمینارها و ... توزیع می‌شود.

بروشور در تبلیغات اهمیت بسیار بالا و نقش موثری در توسعه برند و افزایش فروش محصول دارد و صاحبان کسب وکار از آن برای معرفی محصول و برند خود درکنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

بروشورها در واقع اطلاعات مفید و خلاصه‌ای هستند که برای بیننده جذاب است و طراحی بروشور اگر به صورت اصولی، هدفمند و خلاقانه انجام گیرد می‌تواند شکل انتقال اطلاعات را جذاب‌تر کرده و در جذب مخاطب و جلب نظر مشتریان و ایجاد تمایل در آن‌ها به سمت محصولات و خدمات بسیار تاثیرگذار باشد و به سرعت، کسب و کار شما را به جلو هدایت کند.

برای طراحی یک بروشور منحصر به فرد و خلاقانه در ابتدا باید بدانید موضوع، هدف و پیام بروشور چیست؟ مخاطبان بروشور چه کسانی هستند؟ مخاطب چگونه از محصول استفاده می‌کند؟ این بروشور چه اطلاعاتی را باید به مخاطب بدهد؟

عوامل زیر می‌تواند در نحوه طراحی یک بروشور فوق العاده حرفه ای موثر باشد:

1 - استفاده از فونت مناسب

در طراحی بروشور بهتر است از فونت‌های زیبا و خوانا و با سایز مناسب (نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک) استفاده شود. دقت شود فونت استفاده شده با هدف و نوع سازمان هماهنگی داشته باشد. برای افزایش جذابیت می‌توان از فونت‌های دارای سایه روشن و درخشنده استفاده کرد.

2 - طبقه بندی اطلاعات

در طراحی بروشور توجه شود که اطلاعات مورد نظر بر اساس درجه اهمیتشان دسته بندی شده و به ترتیب در بروشور قرار گیرند.

3 - ارائه خلاقیت در طراحی بروشور

طراحی بروشور می‌تواند برخلاف قوانین از پایین به بالا یا از چپ به راست باشد، شیوه تا شدن بروشور می‌تواند نسبت به بروشورهای دیگر خلاقانه و متفاوت باشد، اگر یک شی مانند سی دی یا دی وی دی و ... دارید می‌توانید آن را درون بروشور جایگذاری کنید، در طراحی بروشور از ترکیب شکل‌های هندسی مختلف استفاده کنید، برای عکس‌های روی بروشور از طرح‌های عمیق و سه بعدی استفاده کنید، از تصویر و گرافیک مناسب برای ایجاد تایپوگرافی خلاقانه استفاده کنید.

4 - تناسب طراحی بروشور با زمینه کاری

در طراحی بروشور باید میان طرح، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت تناسب و همخوانی وجود داشته باشد تا حس خوبی به افراد منتقل کند.

5 - قرار دادن فراخوان

بهتر است محتوای بروشور دعوت از مخاطبان به یک فراخوان مثلا دعوت برای بازدید از یک نمایشگاه، برنامه یا ... باشد زیرا بروشور بدون فراخوان بی معنی و بی فایده است.

6 - استفاده از رنگ مناسب

رنگ‌ها یکی از عناصر جذب کننده و مهم هر بروشور هستند. استفاده از رنگ‌های زیبا و جذاب در طراحی بروشور، چشم بیننده را به خود جلب کرده و می تواند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند باشد.

7 - انتخاب عکس مناسب

هنگام طراحی بروشور دقت شود تا از عکس‌ها و تصاویر جذاب، خلاقانه، باکیفیت و حرفه‌ای و هماهنگ با نوع محصول یا خدمات ارائه شده، استفاده شود تا بتواند پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهد. برای اینکه کار چاپ بروشور از کیفیت بالایی برخوردار باشد حتما در طراحی بروشور از عکس‌های با رزولوشن بالا استفاده کنید در این صورت عکس شما از جذابیت و جلوه بصری بهتری برخوردار خواهد بود.

8 - درج لوگو در بروشور

در طراحی بروشور حتما دقت شود که لوگوی سازمان که یک آیتم اساسی و مهم برای هر سازمان است در تمام صفحات آن در جای درست و مناسب درج گردد. لوگوی یک شرکت نماد تجارت و کار و منعکس کننده نوع فعالیت آن است.

9 - انتخاب کاغذ مناسب بروشور

انتخاب جنس کاغذ بروشور در طراحی بروشور اهمیت زیادی دارد اگر در طراحی و چاپ یک بروشور از کاغذ مناسب استفاده نشود، طرح بروشور زیبایی و جذابیتی نخواهد داشت. برای جذابیت بیشتر بروشور بهتر است از کاغذهای صاف و صیقلی استفاده شود.

برای قابل اطمینان و حرفه‌ای تر نشان دادن سازمان بهتر است از کاغذهای سنگین و ضخیم استفاده شود.

10 - رعایت اصل اختصارنویسی

نوشتن مطالب زیاد در یک بروشور جذابیتی برای مخاطب نداشته و مخاطب را گیج و خسته می‌کند. یک بروشور باید به گونه‌ای باشد که اطلاعات زیاد و مهمی را در زمان کم به مخاطب ارائه دهد. در طراحی بروشور دقت شود که مطالب اصلی و مهم به صورت خلاصه نوشته شده و از نوشتن مطالب غیرضروری خودداری کرد.

11 - رعایت اصل صداقت و درستی

هنگام نوشتن مطالب در یک بروشور برای معرفی و توصیف جزئیات محصولات و خدمات بیش از حد اغراق و زیاده‌روی نکنید. صداقت و درستی در نوشت مطالب می‌تواند باعث اعتماد مشتری به سازمان شما گردد.

12 - رعایت اصول نگارشی

رعایت اصول نگارشی، نقطه‌گذاری، ویراستاری متن، علامت گذاری متون، رعایت فاصله بین خطوط، دسته‌بندی نشانه‌ها و تیترهای مناسب در طراحی بروشور بسیار مهم است تا متن خواناتر و زیباتر شده و بیننده علاقه بیشتری به خواندن بروشور پیدا کند.

شرکت خانه طراحان سام با دارا بودن نیروهای مجرب و متخصص در بالاترین سرعت و کیفیت به چاپ بروشور مورد نظر شما به صورت تک لت، دولت یا سه لت می‌پردازد. همچنین برای افزایش جلوه طرح تبلیغاتی شما و موثرتر شدن آن از روکش‌های سلفونی یا لمینتی استفاده می‌نماید.

چاپ دیجیتال بدون محدودیت در طرح و رنگ، در تیراژ پایین باعث افزایش کیفیت و صرفه‌جوئی در هزینه‌های سازمان می‌گردد.

 

محصولات مرتبط: