پارچه در چه جاهایی کاربرد دارد؟


پارچه در چه جاهایی کاربرد دارد؟

نیاز بشر به تنوع در نوع پوشش و دکوراسیون داخلی همیشه وی را به فکرهای تازه وادار کرده است. چاپ پارچه به صورت چاپ دیجیتال برای دیزاین داخلی یا برای تنوع بخشیدن به لباس های ما سبب شده است به این حرفه بسیار بیشتر از گذشته توجه کنیم. در ابتدایی ترین نوع چاپ شاید به قلمکاری روی پارچه های چینی بتوان اشاره کرد که عموما به منظور دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گرفت.

در مطلب پیش رو سعی داریم شما را با مزایای پارچه آشنا کنیم.

پارچه تلفیقی از هنر شیمیایی و میکانیکی است؛ یعنی دستگاه هایی که به منظور چاپ این متریال استفاده می شود به راحتی رنگ را از روی دستگاه به روی متریال منتقل می کند. این هنر برای اولین بار در کشور چین اختراع شد. با بهره گیری از غلطک های چوبی فرآیند رنگ ریزی بر روی پارچه صورت می گرفت. تنوع طلبی بشر سبب شد این هنر روز به روز پیشرفت داشته باشد و امروز به راحتی شاهد چاپ با دستگاههای پیشرفته و به روز هستیم. چاپ دیجیتال کارهای مربوط به چاپ را بسیار نسبت به گذشته ساده کرده است.

نوع چاپ مخصوص برای پارچه کدام است؟

در پارچه به صورت چاپ دیجیتال همان طور که از نامش مشخص است تمام فرآیند رنگ رزی از صفر تا صد به صورت اتوماتیکی به انجام می رسد. دستگاه های پیشرفته پس از این که برنامه و طرح مد نظر به آن ها داده می شود دقیق ترین و ظریف ترین نقش ها را بر روی پارچه به صورت چاپ دیجیتال به نمایش می گذارد. به لطف این فناوری جدید و پیشرفته شما شاهد رنگ بندی میلیونی بر روی کار مورد نظر خود خواهید بود. تمام کار این دستگاه به صورت رایانه ای به انجام می رسد؛ یعنی کافی است طرح و رنگ مد نظر به دستگاه داده شود تا پارچه رنگ شده و خشک شده در اختیار شما قرار داده شود. رنگ های چشم نواز چشم هر بیننده ای را خیره نگه می دارد. پارچه دارای قابلیت های بی شمار است که سهولت در کار را برای شما فراهم می سازد.

پارچه و انواع آن

پارچه عموما به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم می شود. در روش سنتی تمام فرآیند رنگ رزی به صورت دستی صورت می گرفت. امروزه شاهد چاپ مدرن و تمام اتوماتیکی هستیم. چاپ قالبی روشی سنتی است که طرح بر روی چوب تراشیده و با رنگ به روی پارچه طرح منتقل می شد.

سابلیمیشن

نام دیگر چاپ سابلیمیشن چاپ ترانسفر است به این صورت که طرح مد نظر بر روی کاغذ چاپ می شود. سپس با حرارت از روی کاغذ به پارچه منتقل می شود. برای این امر نیاز به تخصص لازم به منظور انتخاب کاغذ و رنگ مدنظر مبذول شود. گرما و دما نیز به همراه جنس پارچه و پرس مد نظر در پیاده سازی طرح با کیفیت بسیار اثر گذار خواهد بود. سابلیمیشن به ثبات رنگ پس از شستشو بسیار کمک می کند.

شما به راحتی می توانید یک طاقه پارچه به صورت چاپ دیجیتال را رنگ آمیزی کنید. این امر کار شما را درایجاد طرح و رنگ متفاوت بسیار آسان تر از گذشته کرده است؛ یعنی شما به راحتی می توانید با استفاده از دستگاه های پیشرفته که کار چاپ به صورت پرسی را انجام می دهد طاقه های پارچه با طرح ها و رنگ های متفاوت داشته باشید.

رول پارچه

یکی از مزایای این امر این است که تا عرض 150 سانتی متر به منظور رول پارچه برای شما فراهم است. طرح مد نظر بر روی کاغذ سابلیمیشن در ابتدا چاپ می شود سپس با دستگاههای جدید چاپ روی کاغذ به صورت رول انجام می شود. این رنگ بندی از ثبات بالایی برخوردار است همچنین در حین شستشو آسیبی به طرح وارد نمی شود. شما به راحتی با این روش می توانید طرح مد نظر خود را به صورت متری یا رولی تهیه و چاپ کنید.

کلام آخر

بدون تردید با بهره گیری از آخرین فناوری های پارچه شما به راحتی می توانید تغییرات را حس کنید. تغییر در طرح پرده، دکوراسیون داخلی تنها بخشی از ایجاد تنوع در محیط به حساب می آید. این فناوری جدید راه را برای تغییراتی مطابق با تغییرات مدرن به روی بشریت باز کرده است.

 

محصولات مرتبط: