• 021-87700017

چاپ پلات لمینت و شاسی Laminate&Mount

لمینت و شاسی Laminate&Mount

  • لمینت و شاسی

   چاپ پلات و لمینت چیست؟

   لمینت کردن بهترین شیوه محافظت از محصولات چاپی از آسیب هایی مثل چروکیدگی ، لک‌ شدن ، آفتاب خوردگی ، سیاه شدگی ، پریدگی رنگ است. همچنین پرس لمینت مقاومت متریال چاپی را در برابر رطوبت، پارگی و نیز بالا می برد. چاپ پلات یا همان چاپ لمینت بر شدت رنگ و کنتراست محصولات چاپی نیز تاثیر به سزایی دارد. با لمنیت آثار چاپی از تمامی این مزایا با هزینه و قیمتی پایین می توان بهره مند شد.
   تخته شاسی تخته ای از جنس فیبر است که برای نصب ماندگار تصاویر چاپی بر روی سطوح و دیوارها به کار می رود. فوم برد تخته شاسی از جنس پلی استایرن است که ویژگی های اصلی آن سبکی، مقاومت در برابر آب ، استحکام و قابلیت برش است و طرح های چاپ شده روی آن جلوه و نمایش زیبایی دارند.
   طرح های چاپ شده ممکن است بدلایل محیطی از بین بروند، به همین دلیل نیاز به محافظ دارند. یکی از روش های بسیار مهم به منظور محافظت از طرح چاپ شده چاپ پلات و لمینت است. شاید با خود بگویید چگونه می توان از کاغذ چاپ شده محافظت کرد. برای اینکه این نوع چاپ برای شما شفاف تر شود باید یک مثال بزنیم. کارت شناسایی شما با استفاده از یک لایه پلاستیکی پر می شود که این نمونه آشکار و بارز این نوع چاپ است که همیشه و همه جا آن را مشاهده کرده اید. برای اینکه این موضوع شفاف تر مورد بررسی قرار بگیرد نیاز است انواع چاپ در این زمینه به شما معرفی شود با ما همراه باشید تا شما را با انواع چاپ لمینت آشنا کنیم.

   انواع چاپ لمینت یا پلات

   واژه لمینت در انگلیسی به معنی لایه لایه کردن است. در صنعت چاپ پلات به این صورت است که لایه پلاستیکی متشکل از مواد شیمیایی مانند پلی استر و رزین کاغذ چاپ شده را پوشش می دهد. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم باید بگوییم یک لایه پلاستیکی برای محافظت بیشتر از طرح چاپ شده بر روی طرح چسبانده می شود. لمینت کردن در صنعت چاپ به دو نوع گرم و سرد طبقه بندی می شود. در ادامه این دو نوع را برای شما تشریح خواهیم کرد.

   چاپ لمینت گرم

   همان طور که از نام این چاپ مشخص است برای این نوع کار نیاز به حرارت است. در لمینت گرم که در دو نوع براق و ساده موجود است از دو لایه پلاستیکی استفاده می شود. دو لایه پلاستیکی که متشکل شده است از مواد پلی استر به صورت طلقی در دو طرف کاغذ از پشت و رو قرار داده می شود. پس از فیکس شدن کاغذ چاپ شده در بین این دو طلق پلاستیکی برگه را در دستگاه لمینیتور با حرارت و فشار مناسب قرار می دهیم. دستگاه با فشار تنظیم شده بدون آسیب دیدگی کاغذ آن را پرس شده تحویل می دهد که کارت ملی قدیمی نمونه ای از یک چاپ پلات است. درلمینت گرم هر دو طرف کار با طلق پلاسیتکی پوشش داده می شود به همین خاطر انعطاف پذیری آن بسیار کم است.

   چاپ لمینت سرد

   تفاوت میان لمینت سرد و گرم در دو مورد است. مورد اول این است که در لمینت سرد نیازی به حرارت نیست اما در دستگاه چاپ گرم حرارت نقش اولیه را دارد. مورد دو پوشش طلق پلاستیکی است که در چاپ سرد تنها رویه کار با استفاده از پوشش پلاستیکی محافظت می شود. از این نوع چاپ عموما برای جلوه های هنری و افکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع کاری چاپ لمینت سرد بسیار زیاد است و می توان به رول لمینت سرد براق، رول لمینت سرد مات- ماسه ای و شنی، رول لمینت سرد چرمی، رول لمینت سرد 3d اشاره کرد. در لمینت سرد به دلیل اینکه تنها یک سطح از کار پوشش داده می شود. باید بگوییم این نمونه انعطاف بیشتری به نسبت لمینت گرم دارد به همین خاطر در طرح های هنری بسیار از این نمونه چاپ پلات استفاده می شود.

   چاپ لمینت ویژه چیست؟

   در برخی موارد برای استند های نمایشگاهی نیاز است از پاپ لمینت ویژه استفاده شود. همان طور که در مطالب قبل اشاره شد لمینت گرم به شکلی صورت می گیرد که پشت و روی کار با طلق به وسیله حرارت محافظت می شود. در نمونه سرد آن تنها رویه کار پوشش داده می شود. در چاپ لمینت ویژه شما شاهد یک کار به صورت تلفیقی هستید به شکلی که رویه کار با لمینت سرد و پشت کار با لمینت گرم پوشش داده می شود. این امر یکی از بهترین نمونه های چاپ شناخته شده است که برای طرح های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

   مزایای استفاده از چاپ پلات

   اگر بخواهیم از مزایای چاپ پلات و لمینت برای شما بگوییم می توانیم در مرحله اول به محافظت از کاغذ چاپ شده اشاره کرد. در مورد دیگر باید بگوییم کاغذ چاپ شده را در برابر رطوبت محافظت می کند. گرما و سرما هیچ گونه آسیبی به طرح وارد نمی کند.مقاومت بالای طلق های استفاده شده مزیت بارز دیگر آن محسوب می شود. عدم چروگیدکی طرح در طی گذر زمان و جلوگیری از لک شدن و آفتاب خوردگی خود مزایای مهمی به شمار می روند.

   با استفاده از چاپ پلات به راحتی می توان از سیاه شدگی وپریدگی رنگ در طی زمان جلوگیری کرد. مهم ترین پارامتری که سبب شده است از چاپ پلات این روزها بسیار استفاده شود عدم تغییر رنگ و کنتراست طراح پس از لمینت کردن است.

   کاربرد چاپ پلات و لمینت

   از کاربردهای چاپ پلات میتوانیم به محافظت از جوهر چاپی به کار رفته بر روی عکس یا کاغذ اشاره کنیم. این کار سبب می شود عمر کار در برابر سایش و عوامل دیگر افزایش پیدا کند. امر دیگر که کاربرد این نوع چاپ را بسیار گسترش داده است افزایش ضخامت کار چاپ شده است. زمانی که یک کاغذ به وسیله طلق های مخصوص پوشش داده می شود از جمع شدن و لوله شدن آن جلوگیری می شود. در نهایت براقیت و کدر بودن آن در کارهای هنری و نورپردازی بسیار اثر گذار است.

   از لحاظ ضخامت و ابعاد باید بگوییم این نوع چاپ تنوع بسیاری دارد. به عنوان مثال ضخامت طرح را می توان بر حسب میکرون مشخص کرد. از سوی دیگر ابعاد می توان رول یا شیت را بسته به نوع دستگاه تغییر داد. دستگاه های امروزه عموما به صورت رول هستند که در چاپخانه دیجیتال ما برای چاپ دیجیتال بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید تنوع کار را خود انتخاب کنید، به عنوان مثال روی کار را براق وپشت کار را مات انتخاب کنید.

   لمینت در واقع مکمل چاپ پلات است. در این گونه چاپ از تخریب طرح چاپ شده جلوگیری می شود. پرس کردن با یک لایه نازک پلاستیکی را به صورت مات و براق به صورت پشت و رو به انجام می رسد. از سوی دیگر چاپ سرد است که تنها یک رویه آن طلق قرار داده می شود. روند کار در چاپ پلات لمینت به این صورت است که فایل طراحی مورد نظر توسط کامپیوتر به دستگاه پلاتر منتقل می شود و سپس رنگ های مورد نیاز از مخازن توسط هدهای دستگاه روی کاغذ منتقل می شود. در نهایت با استفاده از دستگاه لمینتور یک لایه نازک لمینت روی چاپ زده می شود تا مستحکم تر شود.

   قیمت چاپ پلات لمینت

   برای اطلاع از قیمت چاپ پلات لمینت با کارشناسان واحد فروش ما در تلگرام یا واتس آپ در تماس باشید.

   تلگرام: 09227135866
   واتس آپ: 09035679407  {jcomments off}